WINDYKACJA NALEŻNOŚCI

Strona główna  / Windykacja należności

Specjalizacje

888 849 735

kancelaria@adwokatczarna.pl

ul. Targowa 3 lok. 1, 35-064 Rzeszów

Windykacja to nic innego jak dochodzenie roszczeń i odzyskiwanie przysługujących nam należności. Dziś kłopoty w odzyskiwaniu należnych pieniędzy zdarzają się przedsiębiorcom niezwykle często. Niestety kreatywność dłużników w wymyślaniu sposobów na uniknięcie spłaty bywa zaskakująca. Co zrobić, aby uniknąć problemów z odebraniem swoich środków i odzyskać je możliwie najszybciej? Warto skorzystać z pomocy adwokata.

Windykacja należności i jej rodzaje

Podstawą windykacji jest dochodzenie należnych roszczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Windykacja jest niezbędnym narzędziem, jeśli dłużnik uchyla się od spłacenia długu

Może dotyczyć zarówno konsumentów, jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Przedmiotem windykacji mogą być zarówno środki finansowe, jak i rzeczy materialne.

Wyróżniamy następujące rodzaje windykacji należności:

  • windykację polubowną – są to czynności, które mają skłonić dłużnika do uregulowania zadłużenia, np. rozmowy telefoniczne czy mediacje. Można je podejmować osobiście lub też za czyimś pośrednictwem 
  • windykację sądową – zakłada ona odzyskanie należności z profesjonalną pomocą – adwokata – poprzez wyrok sądowy czy nakaz zapłaty.
Adwokat Marta Czarna postara się zrobić wszystko, aby odzyskać Twoje należności w zgodzie z literą prawa

Windykacja należności zazwyczaj obejmuje 5 etapów. Oto, co stanie się, gdy powierzysz sprawę odzyskania swoich należności adwokatowi.

Na tym etapie adwokat Marta Czarna oceni roszczenie klienta pod kątem szansy na powodzenie postępowania. Niejednokrotnie taka analiza może uchronić od niepotrzebnych wydatków, jeśli szanse na odzyskanie długów będą znikome.

Wbrew pozorom już samo wezwanie dłużnika przez adwokata do spłacenia długu często motywuje go do tego. Nawet jeżeli klient sam wcześniej podejmował nieskuteczne próby ponaglania dłużnika do spłaty należności.

Na tym etapie Adwokat Marta Czarna postara się wybrać najbardziej skuteczną metodę procesową dochodzenia wierzytelności. Tego rodzaju sprawy mogą być rozpoznawane w trybie postępowania nakazowego, upominawczego lub uproszczonego, a nawet elektronicznego postępowania upominawczego przed e-sądem.

Kiedy sąd wyda wyrok lub nakaz zapłaty, adwokat Marta Czarna skieruję sprawę do właściwego Komornika Sądowego. On z kolei rozpocznie postępowanie egzekucyjne i ściągnięcie należności.

Windykacja należności nie jest prosta!

Dlatego warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej, jaką jest adwokat. Unikniemy w ten sposób wielu problemów i komplikacji. Dodatkowo będziemy mieć pewność, że obrana droga jest najlepszą z możliwych i jednocześnie zgodną z obowiązującym prawem.